III PAKOPOS PENSIJŲ FONDAS – NEPRIPAŽINTAS ILGALAIKIO INVESTAVIMO LYDERIS

December 7, 2012

 

Šiuo įrašu noriu atkreipti dėmesį į gerą priemonę ilgalaikiam taupymui / investavimui – III pakopos pensijų fondus (papildomo savanoriško pensijų kaupimo fondai).

Šiuo metu III pakopos pensijų fondus siūlo penkios bendrovės – UAB „SEB investicijų valdymas“, UAB „DNB investicijų valdymas“, UAB „Finasta Asset Management“, UAB „MP Pension Funds Baltic“ ir UAB Citadele investicijų valdymas“. Š.m. rugsėjo 30d. duomenimis, šiuose fonduose pensijai kaupia 28.048 dalyviai, per šių metų III ketvirtį pradėjo kaupti 236 nauji dalyviai (“Lietuvos banko” pateikti duomenys). Deja, nėra galimybės palyginti sudaryto sutarčių skaičiaus su panašiausiu produktu mūsų rinkoje, investiciniu arba kaupiamuoju gyvybės draudimu, kurio tikslas sukaupti pensijai, nes tokia draudimo rūšis nėra išskirta “Lietuvos banko” pateiktoje statistikoje. Tačiau galima nuspėti, kad daugiau nei pusė visų naujai sudarytų investicinio / kaupiamojo gyvybės draudimo sutarčių sudarytos su tikslu kaupti ilgą laiką, daugiau nei 10 metų. Iš viso per III ketvirtį investicinio / kaupiamojo gyvybės draudimo sutarčių sudaryta 10.269 vnt. Palyginkime šį skaičių su per šį laikotarpį sudarytų III pakopos pensijų fondų sudarytų sutarčių skaičiumi – 236 vnt…  Žemiau pasiaiškinsime to priežastis.

 

Vienas iš esminių III pakopos pensijų fondų ir gyvybės draudimo produktų privalumų, lyginant su kitomis taupymo / investavimo priemonėmis (investiciniais fondais, indėliais, akcijomis, obligacijomis ir t.t.) – galimybė naudotis valstybės taikoma GPM lengvata, jei šios investicijos ilgalaikės (investuojama 10 metų arba ilgesniam laikotarpiui). Vis dėlto, kodėl III pakopos pensijų fondų sutarčių sudaroma taip ženkliai mažiau? Galėčiau išskirti tik porą priežasčių, kodėl III pakopos pensijų fondai savo populiarumu ženkliai nusileidžia savo “kolegai” investicinio / kaupiamojo gyvybės draudimo produktui:

1)      sudarydamas gyvybės draudimo sutartį, klientas gali gauti „du viename“ – kaupti pensijai ir apsidrausti gyvybę mirties, neįgalumo, ligų, traumų ir kt. atvejais (be abejo, už draudimo apsaugas mokamos papildomos įmokos arba suma, skiriama kaupimui, mažėja);

2)      gyvybės draudimo produktuose platesnis investavimo krypčių pasirinkimas ir galima pasirinkti garantuojamas ilgalaikes palūkanas (kaupiamojo gyvybės draudimo sutartyse), kai III pakopos pensijų fondų pasirinkimas nėra toks platus ir nėra garantuotų palūkanų pensijų fondo;

3)      remiantis žemiau pateiktais pavyzdžiais dėl taikomos administracinių ir kitų mokesčių struktūros, gyvybės draudimo produktai yra ženkliai pelningesni juos valdančioms bendrovėms nei III pakopos pensijų fondai, o tai leidžia mokėti ženkliai didesnį atlyginimą už sudarytas sutartis pardavimų vadybininkams – konsultantams.

Esu tikra, kad būtent trečioji priežastis yra esminė, kodėl naujai sudaromų III pakopos pensijų fondų sutarčių skaičius toks mažas, lyginant su gyvybės draudimo sutartimis. Tai iliustruoja ir faktas, kad dauguma bankų / gyvybės draudimo bendrovių apskritai neturi ir nesiūlo klientams tokio produkto kaip III pakopos pensijų fondai, nors turi II pakopos pensijų fondus. Vienintelis AB „SEB bankas“ gali pasiūlyti abu produktus, tačiau akivaizdu, kad III pakopos pensijų fondų nesiūlo savo klientams ir nesiekia pritraukti į juos lėšų, nes nustatytas „barjeras“ - pradinė investavimo įmoka 30.000 Lt. – ne kiekvienam klientui įveikiamas.

 

III pakopos pensijų fondų privalumai, lyginant su gyvybės draudimo produktais:

 

 

III pakopos pensijų fondų taikomi atskaitymai:

 

  • įmokos mokestis – 1 – 3 proc.

  • metinis valdymo mokestis, įskaičiuotas į vienetų vertę - 1 – 2,5 proc.

  • tikslūs kiekvieno pensijų fondo taikomi mokesčiai nurodyti "Lietuvos banko" tinklalapyje (dešinėje pusėje, skyrelyje "susijusi informacija")

Investicinio / kaupiamojo gyvybės draudimo produktams taikomi įvairūs administravimo mokesčiai, skirtingose bendrovėse - skirtingi. Nėra vieno bendro standarto, kaip III pakopos pensijų fonduose. Paprastai investiciniame gyvybės draudime taikomi atskaitymai:

  • pirmaisiais sutarties galiojimo metais mokestis nuo įmokų gali sudaryti ir 45 – 75% nuo pervedamų įmokų;

  • vėlesniais metais mokestis nuo įmokų sudaro 3 - 5%,

  • įvairiomis formomis kas mėnesį taikomi sutarties administravimo mokesčiai, investicijų valdymo ir kiti.

  • tikslūs taikomi mokesčiai atskiroms draudimo rūšims nurodomi kiekvienos gyvybės draudimo bendrovės tinklalapyje.

Kaupiamajame draudime administracinius mokesčius nurodyti neprivaloma, tik galutinę sutartą naudos gavėjui išmokamą sumą sutarties pabaigoje.

 

Remiantis 2011m. pabaigoje LR Draudimo priežiūros komisijos atliktu tyrimu, investicinio gyvybės draudimo mokesčiai iš viso gali sudaryti 12 - 25% nuo sumokėtų draudimo įmokų (reiktų paminėti, kad ten buvo lyginami investicinio draudimo produktai, kuriuose pasirinkta ir gyvybės draudimo suma). Paprastai mokant didesnes įmokas kas mėnesį taikomi mažesni administraciniai mokesčiai.

 

Pavyzdžiai: kiek sukaupsite III pakopos pensijų fonde, o kiek pagal investicinio gyvybės draudimo sutartį?

 

Žemiau pateikiu teorinius skaičiavimus, kiek būtų sukaupta dviejuose III pakopos pensijų fonduose ir dviejuose investicinio gyvybės draudimo produktuose (be jokių draudimo apsaugų, gyvybės draudimo suma lygi 1 Lt.) per 30 metų kas mėnesį pervedant 100 Lt, kai investicinė grąža 6%. Naudojimosi GPM lengvata įtaka nėra įvertinta (abiejuose produktuose yra galimybė naudotis GPM lengvata).

Lentelėje duomenys pateikti remiantis pačių bendrovių pateiktais skaičiavimais, tad įvertinti visi realiai patiriami kaštai.

 

* lentelėje pateikti tik tie mokesčiai, kurie įtraukti į skaičiavimus. Valdymo mokestis neįtrauktas, nes jis įskaičiuotas į viešai skelbiamo vieneto vertę, tad 6% grąža yra jau įvertinus šį mokestį; taip pat neįtraukiami vienkartiniai mokesčiai, taikomi sutarties nutraukimo, sutarties sąlygų keitimo, dalies lėšų atsiėmimo, investavimo krypčių keitimo ir pan. atvejais. Nurodyti mokesčiai, bendrovių taikyti 2012-11-20 dieną.

 

Kaip matote lentelėje, net ir nedidelių taikomų mokesčių skirtumų įtaka galutiniam rezultatui labai svarbi, kai kaupiama ilgą laiką.

 

Išvada – produktas labai panašus, ar verta permokėti už tą patį?

Apibendrindama noriu pasiūlyti prieš svarstant ilgalaikio investavimo galimybes ir prieš „pasiduodant“ atkakliems gyvybės draudimo pardavimų vadybininkų siūlymams daugiau pasidomėti III pakopos pensijų fondais, galbūt tai tikrai tinkamiausia priemonė būtent Jums.

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2013 - 2020 visos teisės saugomos / all rights reserved

Tel: +370 616 01673

El.p.: kotryna@finansugide.lt​

Kontaktai
Bendraukime!
Klauskite mūsų