2013 METAIS ĮSIGALIOJO DAR VIENA PENSIJŲ SISTEMOS REFORMA. KUO JI SVARBI JAU KAUPIANTIESIEMS II PAKOPOS PENSIJŲ FONDUOSE?

 

Nuo šių metų pradžios įsigaliojo pensijų sistemos reformos nauji pasikeitimai. Apie tai jau rašė portalas VZ.lt straipsnyje „2013 metais prasidės pensijų reforma“ ir vaizdžiai iliustravo pensijų kaupimo bendrovė „MP pension funds“ straipsnyje „Naujas Pensijų kaupimo reformos etapas – Seimas patvirtino įstatymų pataisas“, tad visų pasikeitimų neatkartosiu, tik apžvelgsiu didžiausius pasikeitimus ir supažindinsiu jau kaupiančiuosius II pakopos pensijų fonduose su jų laukiančiu sprendimu šių metų viduryje.

 

3 galimybės jau kaupiantiems pensijų fonduose:

 

1. visiškai grįžti į Sodros sistemą. Šiuo atveju pensijų kaupimas privačiuose pensijų fonduose bus sustabdytas  ir sulaukus pensinio amžiaus pensija bus mokama tik iš Sodros, o tuo metu sukauptą sumą pensijų fonde bus galima atsiimti ir naudoti savo nuožiūra. Ketinantiems pasinaudoti šia galimybe reiks užpildyti prašymą ir pateikti jį savo pensijų kaupimo bendrovei nuo š.m. balandžio 1 d. iki š.m. rugsėjo 1 d. Vėliau bus galimybė vėl atnaujinti dalies pensijos kaupimą privačiuose pensijų fonduose.

2. privačiuose fonduose kaupti „minimaliai“. Kaip ir dabar, įmokos į pensijų fondus būtų pervedamos tik iš Sodros: 2013m. – 2,5%, nuo 2014m. – 2%, nuo 2020m. – 3,5%. Ketinantiems likti prie šios kaupimo schemos jokio prašymo savo pensijų kaupimo bendrovei pateikti nereikės.

3. privačiuose fonduose kaupti „maksimaliai“: į pensijų fondus įmokos būtų pervedamos iš Sodros, kaip nurodyta aukščiau b punkte, ir nuo 2014 m. papildomai būtų pervedama 1% įmoka kaupiančiojo lėšomis (atitinkamai 1% sumažėtų gaunamas atlyginimas „ant popieriaus) ir dar 1% nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio papildomai perves valstybė. Nuo 2016 m. būtų pervedama dar daugiau – 2% įmoka kaupiančiojo lėšomis ir 2% nuo vidutinio šalies darbo užmokesčio įmoka valstybės lėšomis. Kitaip tariant, nuo 2013m. iš viso bus pervedama 2,5%, nuo 2014m. - 2% + 1% + 1%, nuo 2016m. - 2% + 2% + 2%, nuo 2020m. – 3,5% + 2% + 2%. Ketinantiems pasinaudoti šia galimybę reiks užpildyti prašymą ir pateikti jį savo pensijų kaupimo bendrovei nuo š.m. balandžio 1 d. iki š.m. rugsėjo 1 d.

Naujiems pensijų fondų dalyviams, sudariusiems pensijų kaupimo sutartis 2013m. ir vėliau, automatiškai įsigalios aukščiau c punkte nurodyta įmokų mokėjimo schema, kai įmokas perveda ir Sodra, ir pats dalyvis, ir valstybė. Naujovė, kad sutartis įsigalios ir įmokos bus pradedamos pervesti į pensijų fondus po 3 mėnesių nuo sutarties sudarymo (iki šiol įmokos būdavo pradedamos pervesti tik nuo kitų kalendorinių metų po sutarties sudarymo).

 

Keletas pavyzdžių, kiek kaupiančiajam kas mėnesį bus pervedama lėšų į pensijų fondus pasirinkus aukščiau b ir c punktuose nurodytas įmokų mokėjimo schemas ir kokia bus to įtaka gaunamam kaupiančiojo atlyginimui*:

 

 * pateikiami skaičiavimai su prielaida, kad dabar galiojantis vidutinio darbo užmokesčio dydis 2.171 Lt., nesikeis ir liks toks iki 2019m. Skaičiavimai atlikti naudojantis portale Tax.lt esančia atlyginimo ir mokesčių skaičiuokle.

 

Sumažėję administraciniai mokesčiai

 

Negaliu nepasidžiaugti tuo, kad nuo šių metų pradžios jau įsigaliojo nauji, mažesni administraciniai mokesčiai nuo įmokų ir nuo sukaupto turto. Maksimalus mokestis nuo įmokos šiemet negali viršyti 2% ir kasmet bus mažinamas po 0,5%, kol nuo 2017m. taps lygus nuliui. Maksimalus mokestis nuo valdomo turto konservatyviuose pensijų fonduose negali viršyti 0,65%, kituose fonduose – 1%. Dabar dar lengviau bus palyginti pensijų kaupimo bendroves ir esminis faktorius renkantis liks nebe atskaitymų dydis, o pasiekti rezultatai. Informacija apie visų pensijų kaupimo bendrovių šiuo metu taikomus atskaitymus nuolat pateikiama ir atnaujinama Lietuvos banko tinklalapyje.

 

Pabaigai – du esminiai punktai, kodėl apskritai verta kaupti pensijai papildomai II pakopos pensijų fonduose:

  • planuojama, kad palaipsniui įmokos į pensijų fondus didės ir nuo 2020 metų sudarys iki 8,5% nuo kaupiančiojo pajamų prieš apmokestinimą, o kaupiančiojo gaunamos pajamos prieš mokesčius tuo metu sumažės tik 2%;

  • lyginant su kitomis reguliaraus taupymo ir investavimo alternatyvomis, II pakopos pensijų fondai itin patrauklūs dėl mažų administravimo kaštų ir galimai aukštesnio pajamingumo ilgu laikotarpiu (lyginant su indėliais, investiciniais fondais, III pakopos pensijų fondais, investicinio gyvybės draudimo produktais).

Ir dar – nerealu tikėtis, kad atėjus pensiniam amžiui gaunamos pajamos iš Sodros ir II pakopos pensijų fondų pilnai patenkins to meto poreikius, tad rekomenduojama reguliariai investuoti bent 5 – 10% gaunamų pajamų kitose taupymo ir investavimo priemonėse.

 

Visi pasikeitimai – LR pensijų kaupimo įstatymo pakeitimo įstatyme ir LR pensijų sistemos reformos įstatymo 1, 2, 3, 4, 7 ir 8 straipsnių pakeitimo įstatyme.

Please reload

Featured Posts

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Recent Posts
Please reload

Archive
Please reload

Search By Tags

I'm busy working on my blog posts. Watch this space!

Please reload

Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square

© 2013 - 2020 visos teisės saugomos / all rights reserved

Tel: +370 616 01673

El.p.: kotryna@finansugide.lt​

Kontaktai
Bendraukime!
Klauskite mūsų