7 žingsniai finansinės laisvės link

Investavimas, kaupimas pensijai, vaikų ateičiai… Skamba kaip punktai iš artimiausių užduočių sąrašo ar kaip tolima svajonė?

Dauguma mūsų straipsnių, žinučių skirta tiems, kurie jau pasiruošę, arba beveik pasiruošę investuoti. O ką daryti, jei turite slegiančių skolų?

Šio mėnesio tema - jums, mielieji.


Supažindinsime jus su amerikiečiu Dave Ramsey, kurio radijo laidos klausosi ir knygas skaito milijonai žmonių. Jo sukurtas 7 žingsnelių (Baby steps) planas padės susitaupyti netikėtoms situacijoms buityje, sumokėti skolas ir praturtėti.

Kaip teigiama Dave Ramsey oficialiame tinklalapyje www.ramseysolutions.com, net 6 milijonai šeimų pakeitė savo gyvenimus, laikydamiesi šios 7 žingsnių metodikos!


Taigi - 7 žingsniai:

  1. Susitaupykite 1000 eurų sumą ir atsidėkite netikėtoms situacijoms.

  2. Visas skolas (išskyrus už gyvenamąjį būstą) susimokėkite „sniego gniūžtės“ principu – nuo mažiausios iki didžiausios nepriklausomai nuo palūkanų normos.

  3. Susikurkite „juodos dienos“ fondą, kuris padengtų 3-6 mėnesius jūsų išlaidų. Taip galėsite būti tikri, kad netikėtai praradus darbą ar sugedus automobiliui neteks grįžti prie skolinimosi.

  4. 15% namų ūkio pajamų investuokite į pensiją. Nesvarbu kokio amžiaus bebūtumėte.

  5. Taupykite savo vaikų studijoms.

  6. Grąžinkite paskolą už būstą.

  7. Sumokėję visas skolas kaupkite turtą ir dalį pajamų skirkite paramai.


Jei bijote, kad nepakaks lėšų visiems šiems žingsniams ir neturėsite kaip padengti išlaidų atsitikus netikėtai situacijai, susikoncentruokite į pirmuosius tris žingsnius.

Šių žingsnių eiliškumas - labai svarbus. Pirmiausia susitaupykite 1000 eurų fondą, jo turėtų užtekti padengi daugelį netikėtų išlaidų, pavyzdžiui - automobilio remontą ar sąskaitą už medicinines paslaugas. Net jei reikėtų kažką parduoti, dirbti viršvalandžius, smarkiai sumažinti išlaidas, labai svarbu kad šį fondą sukauptumėte kuo įmanoma greičiau. 1000 eurų taupykite taip, lyg nuo to priklausytų jūsų gyvenimas.


Kai susitaupysite 1000 eurų fondą, jūsų laukia kitas žingsnis – sumokėti visas skolas, išskyrus būsto paskolą. Susidarykite skolų sąrašą nuo mažiausios iki didžiausios ir mokėkite taikant „sniego griūžtės“ metodą. Tikėtina, kad šį tikslą pasieksite per 18-24 mėnesius, nors priklausomai nuo jūsų situacijos tai gali trukti ir mažiau / daugiau laiko.


Po to, kai jūsų visos skolos (išskyrus už būstą) bus sumokėtos, 1000 eurų sumą netikėtoms situacijoms padidinkite iki 3 - 6 mėnesių išlaidų dydžio fondo. Jei esate vieniša (-s) ir neturite vaikų, gali pakakti ir trijų mėnesių išlaidų sumos, o jei dirbate savarankiškai, gaunate nereguliarias pajamas ar turite vaikų ir būsto paskolą, būtų verta sutaupyti šešių mėnesių išlaidų dydžio fondą.Kas yra skolų grąžinimas „sniego gniūžtės“ būdu?


Tai geriausias ir greičiausias būdas sumokėti visas jūsų turimas skolas.

Ką reikia daryti?

  1. Susidarykite skolų sąrašą nuo mažiausios iki didžiausios neatsižvelgiant į palūkanų normą. Atlikite minimalius mokėjimus už visas skolas, išskyrus pačią mažiausią.

  2. Atakuokite pačią mažiausią skolą. Susiraskite antrą darbą, parduokite viską, ko nenaudojate, sumažinkite savo išlaidas – darykite viską, ko gali prireikti, kad šios skolos nebeliktų. Kai ši skola bus atiduota, tą patį pritaikykite antrajai pagal dydi skolai, taip pat tęskite minimalius mokėjimus už likusias skolas.

  3. Kai ir antrosios pagal dydį skolos nebeliks, šį metodą taikykite kitai mažiausiai skolai. Kuo daugiau sumokėsite, tuo bus lengviau – atliks vis daugiau pinigų, kurie gales būti skiriami kitai skolai. Tai lyg sniego gniūžtė, nuo kalno riedanti žemyn. Kartokite ši metodą tol, kol liksite visai be skolų!


Norite sužinoti daugiau? Rekomenduojame Dave Ramsey knygą "The total money makeover"!