Asmeninio biudžeto vedimo populiariausios strategijos (video)

Asmeninių finansų konsultantė ir viena iš asmeninių finansų ir finansų planavimo kurso vadovių Kotryna Davidovičienė dalinasi populiariausiomis biudžeto vedimo strategijomis.
Pirmoji iš jų – klasikinio nulinio biudžeto strategija. „Nulinio“ vadinama todėl, kad kiekviena mėnesį biudžetas pradedamas vesti vis nuo nulio. Tai reiškia – pajamos ir išlaidos yra vedamos visą mėnesį, o jam pasibaigus – užfiksuojamos ir vėl pradedamos vesti nuo nulio. Vienas ir didžiausių šios strategijos privalumų – detalumas. Pajamų ir išlaidų eilutės yra maksimaliai išskaidomos, kad galima būtų matyti, kiek išleidžiama, pavyzdžiui, būstui, kiek asmeninėms išlaidoms, kiek maistui ir gėrimams. Atskirai vedamos ir nebūtinosios išlaidos, pavyzdžiui, maistas išsinešti. Tokiu būdu visus išlaidos išskiriamos į šiais kategorijas: būtinosios ir nebūtinosios išlaidos, santaupos ir investicijos. Neretai pajamos ir išlaidos svyruoja, todėl šiuo būdu sekti savo biudžetą rekomenduojama bent 3-6 mėnesius, taip galėsite matyti tikrąjį savo išlaidų ir pajamų vaizdą bei stebėti tendencijas. Praėjus keliems mėnesiams galite susidaryti keleto mėnesių suvestinę ir susiplanuoti savo išlaidas taip, kaip norėtumėte, kad jos atrodytų.

Antroji biudžeto strategija – 50/30/20 modelis. 50 procentų pajamų skiriama būtinosioms išlaidoms, tai yra – būstui, sveikatai, maistui, automobiliui, transportui, komunaliniams mokesčiams. 30 procentų – ne tokioms būtinoms išlaidoms kaip pomėgiams, apsipirkinėjimui, maistui kavinėse ar išsinešti. 20 procentų rekomenduojama skirti santaupoms. Nėra vieningos nuomonės, kur turėtų būti priskiriamos paskolos. Kai kurie jas įtraukia į 20 procentų kategoriją, kiti – į 50, jei tai yra būsto paskola ar į 30 procentų kategoriją, jei tai, pavyzdžiui, yra automobilio įsigijimas lizingo būdu.

Kita dažnai sutinkama teorija – šešių stiklainių sistema. Apie 50-55 procentus skiriama būtinosioms išlaidoms, 10 procentų – didesniems pirkiniams, kurie nesikartoja kas mėnesį, 10 procentų – santaupoms, 10 – išsilavinimui nepriklausomai nuo amžiaus,10 – malonumams ir pomėgiams, šis stiklainis skirtas tam, kad planuodami savo biudžetą nesijaustumėte labai suvaržyti. 10 procentų rekomenduojama skirti kitiems – labdarai.

Ketvirtoji biudžetavimo sistema – vertybėmis grįstas biudžetas puikiai tinka tiems, kurie nenori paklusti kitų diktuojamoms taisyklėms ar vesti biudžetą pagal tai, kaip tinka ir patinka kitiems. Šios strategijos esmė – peržvelgti savo kelis mėnesius vestą biudžetą ir pagal savo vertybes išskirstyti į biudžeto eilutes bei susiplanuoti proporcijas į ateitį.

Kuri biudžeto strategija yra teisingiausia? Kotrynos nuomone, visos strategijos turi savų pliusų ir minusų, tad kiekvienas gali pasirinkti sau tinkamiausią. Vienos geriausios neišskirtų visų pirma dėl to, kad kiekvienas esame skirtingas ir per visą gyvenimą pereiname skirtingus gyvenimo ciklus – studento, tik pradėjusio savarankišką gyvenimo būdą, pajamos ir išlaidos radikaliai skirsis nuo jau gyvenime įsitvirtinusio žmogaus, galbūt turinčio šeimą ir išlaikytinių.

Kotryna rekomenduoja kelis mėnesius nuosekliai sekti savo biudžetą ir po kelių mėnesių pasirinkti sau tinkamiausią asmeninių / šeimos pajamų ir išlaidų strategiją, o svarbiausia yra jos laikytis. Pamatysite, kad galite iš tikrųjų sutaupyti pinigų, galite investuoti ir skirti tam, kas jums yra svarbu.


Naujausi įrašai: