INVESTAVIMO STRATEGIJOS PARENGIMAS

(straipsnis publikuotas INVESTUOK žurnale 2012 metais, atnaujintas 2020m. gruodį)


Nors sumanius investuoti iškart norėtųsi imtis įdomiausios dalies – investavimo, prieš pradedant investuoti finansų rinkose ar į kitas turto klases būtina atlikti du namų darbus: užsitikrinti esamos finansinės būklės stabilumą ir pasirašyti investavimo strategiją. Būtent investavimo strategijai šiame straipsnyje ir skirsime daugiausiai dėmesio.1-asis namų darbas: užsitikrinti stabilumą.

Kur ir kaip investuoti laisvas lėšas, reikėtų pradėti planuoti tuomet, kai įvykdyti visi šie punktai:

1) jūsų santaupos – bent 3–6 mėnesių išlaidų dydžio;

2) pajamos viršija išlaidas;

3) esate pasirūpinęs (-usi), kad ištikus nelaimei jums arba jūsų išlaikytiniams bus užtikrintos pakankamos pajamos: apsidraudėte gyvybę, taip pat apsidraudėte nuo invalidumo, kritinių ligų, traumų, darbo praradimo;

4) jei turite paskolų – yra planas, kaip įsipareigojimai būtų padengti nelaimės atveju.


2-asis namų darbas: parengti investavimo strategiją.

Investavimo strategija – tai jūsų pačių surašytos taisyklės, kurių bus laikomasi investuojant. Šias taisykles iš anksto susikurti ir vėliau jų laikytis verta, kad investavimo sprendimai būtų priimami racionaliai, nepasiduodant emocijoms rinkose (dažnai ir investavimo specialistai klysta, prognozuodami ekonomikos pakilimo ir nuosmukio laikotarpius). Dažnai tenka girdėti, kad investavimo strategijos skirtos tik investuojantiems į akcijas, žaliavas, spekuliuojantiems valiutų ar išvestinių priemonių rinkose. Retas kuris susimąsto, kad reikėtų skirti dėmesio ir lėšoms, esančioms indėliuose, gyvybės draudimui, struktūriniams produktams (su akcijomis susijusioms obligacijoms ir kt.). Taigi pradedame rašyti investavimo strategiją. Žemiau pateikiami punktai, kuriuos rekomenduojama įtraukti, tačiau savo nuožiūra galite šį planą sutrumpinti arba išplėsti. Galite rašyti atskirą investavimo strategiją kiekvienam tikslui (jeigu tikslų ne vienas ir ne du, taip būtų paprasčiau) arba vieną bendrą strategiją.

  1. Investavimo tikslas.

  2. Investavimo rizika.

  3. Investicijų paskirstymas tarp skirtingų turto klasių, išskaidymas.

  4. Investavimo priemonės, į kurias bus investuojama, ir kaip bus investuojama.